DSP'17 — Migracja zakończona, czyli nowe horyzonty!

2 maja 2017

Tak! W końcu! Zmigrowałem timbercode.pl na nowy stos technologiczny! 😀

Jeśli chcesz wiedzieć, o co w ogóle chodzi z tą migracją, to zajrzyj do wpisów o rozwoju Timbercode, które przygotowałem w ramach [konkursu Daj Się Poznać 2017]( Daj Się Poznać 2017 ).

Czy obyło się bez problemów? Oczywiście, że nie 🙂 Niedawno zamieściłem prezentację, na której pod koniec przedstawiam wybrane 11 przeszkód w migracji. Przykładowo, na AWS Lambda blog potrafił się ładować nawet 6 sekund. Na szczęście nawet ten problem rozwiązałem. Jak można zgadnąć, zwiększyłem dostępną pamięć i moc procesora dla mojej funkcji Lambda 💰

Kod po migracji znajdziesz na gałęzi master repozytorium kodu tego bloga.

Co się zmieniło

Zmiany po migracji są praktycznie niezauważalne. W pewnym sensie był to refactoring – zmienić to i owo, nie naruszając efektu końcowego. A czym było „to i owo”?

 • Strona webowa jest generowana przez Nuxt, czyli de facto na Vue, ale z różnymi „wodotryskami”, między innymi z renderowaniem zarówno po stronie klienta jak i serwera. Gdy już raz załadujesz stronę, to potem nawigujesz po niej w ramach pobranego lokalnie kodu, bez wykonywania zbędnych zapytań do serwera. Jednocześnie nie pobierasz kodu całej strony od razu przy pierwszym załadowaniu strony, gdyż zbędne na pierwszej stronie paczki pobierane są w tle w drugiej kolejności z wykorzystaniem <script prefetch ... />.

 • Zarówno Nuxtowa strona jak i feed Atom serwowane są przez Express.

 • Całość jest hostowana na AWS Lambda. Oznacza to, że serwer jest bezstanowy, a każde zapytanie do niego to osobne wywołanie „od zera” funkcji generującej stronę 😱 Nie jest jednak tak strasznie… większość procesu budowania dzieje się raz, podczas deploymentu. Na serwerze pozostaje tylko uruchomienie Nuxt, obsługa ścieżki URL oraz wyświetlenie wpisu.

 • Ze względu na specyfikę Lambda (np. opłata za czas wykonania funkcji), grafiki wydzieliłem ze strony i umieściłem na AWS CloudFront, czyli na Content Delivery Network od Amazona.

 • Hmmm, czyżbym nie wspomniał o jednej z najbardziej „odczuwalnych” zmian? 🤔 Tak! Otóż od teraz cała logika strony jest napisana w JavaScript. Dla jednych to może zmiana na gorsze 😜, jednak ja stanowczo preferuję rozwijać kod w języku, który znam. Dla wyjaśnienia – poprzednia wersja opierała się na Jekyllu, który bazuje na języku Ruby.

Co się nie zmieniło

Niezmiennikiem, który chciałem zachować podczas pracy z blogiem, był sposób tworzenia treści. Wpisy były i są napisane w formacie Markdown, który łączy w miarę wygodną wizualną prezentację „kodu” strony z faktem, że jest to format tekstowy, czyli „lubiany” przez Gita i programistów w ogóle 😉

Oczywiście, gdybym mógł sobie ot tak wejść na mieście z telefonu do edytora WYSIWYG i zedytować wpis, to było by nawet milej. Jednakże na razie osiągnięcie czegoś takiego przy zachowaniu formatu tekstowego i wersjonowania wpisów w repozytorium kodu byłoby mordęgą. Może kiedyś…

Co się jeszcze zmieni

Zmigrowanie na nowy stos technologiczny to dopiero początek. To pierwszy fragment trasy, którego przebycie odsłania przede mną kolejne drogi, ścieżki i rozwidlenia. Wśród nich są odcinki takie, których efekty zauważysz na stronie:

 • nowy design, 🎨
 • wyszukiwarka z filtrowanie w trakcie wpisywania zapytania, 🔎
 • subskrypcja mailowa, 📩
 • plakietki z tagami, podstrony kategorii, 🔀
 • strony „o mnie” i „portfolio”, 👱
 • paginacja wpisów, 📖
 • informacja o spodziewanym czasie czytania wpisu. ⏱

Nie byłbym sobą, gdybym też nie zechciał ulepszyć czegoś „niewidocznego”. Pierwsze tematy, które przychodzą mi na myśl, to:

 • wyczyszczenie kodu, ✨
 • TypeScript, 🤓
 • testy! 🚀

Po co to wszystko?

Być może zastanawiasz się, po co to wszystko. Czy warto zajmować się takimi szczegółami, zamiast „po prostu wziąć” Wordpressa, dorzucić kilka pluginów i posypać całość garścią haków, obejść i innych „drobnych poprawek”? Jaki jest sens takiej pracy, takiego „wymyślania koła na nowo”? 🤔

Przede wszystkim bardzo wiele się nauczyłem w trakcie walki z migracją. Miałem momenty zwątpienia oraz takie, w których ćwiczyłem pisanie „po łebkach”, byle działało. Wykorzystałem technologie, o których przedtem jedynie co nieco słyszałem, a teraz znam je lepiej niż niejedna osoba, która zatrzymała sie na etapie Hello World. A także… nie gubię się już tak bardzo w świecie usług AWS. Liczę też, że dzięki Lambda dostanę na koniec miesiąca niższy rachunek niż w przypadku „tradycyjnego” hostingu 😜

Jest jeszcze jeden powód, dla którego blog wzbogacił się o własny serwer, dla którego porzuciłem framework blogowy z gotowymi rozwiązaniami. Ty powodem jest… przyszły kształt marki Timbercode. W Timbercode nie chodzi tylko o to, aby szybko osiągnąć minimalny, wystarczający efekt. Timbercode to także detale. Te niewidoczne drobne niuanse, które powodują, że produkt końcowy jest dopracowany. To ten moment, gdy użytkownik czuje się zrozumiany i widzi, że autor włożył serce, by zadbać nawet o to, co jeszcze nie zostało wyartykułowane.

Ups… zrobiło się poważnie. Rozluźniająca emotka na koniec podstawą sukcesu 😉