DSP'17 — Jedna funkcjonalność, która zmienia stos technologiczny

28 marca 2017

Jeszcze tydzień temu planowałem przeniesienie bloga z Jekylla na Nuxt.js (statycznie serwowany), a dzisiaj już jestem w trakcie implementacji serwerowej opartej na node.js. Jak do tego doszło?

Zmiana stosu technologicznego – podejście pragmatyczne

Czego jest pewien w programowaniu? Tego, że nie wiem wszystkiego. Tego, że choćbym „wszystko” przeanalizował, to i tak dopiero zmierzenie się problemem na polu bitewnym usłanym liniami kodu zaowocuje we właściwe pytania i odpowiedzi. Z każdą kolejną taką sytuacją utrwala się moja wiara w podejście iteracyjne: zamiast próbować wszystko przewidzieć, zaatakuj problem, zweryfikuj rezultat, zmień taktykę, uderz ponownie.

Czy wystarczy „po prostu zacząć”? Stanowczo nie. Bardzo istotne jest, aby iść w kierunku tych elementów, które cechują się największą niepewnością. Im szybciej zweryfikujesz swoje tezy, im szybciej udowodnisz, że danej funkcjonalności nie da się zrealizować, tym lepiej dla Ciebie.

W przypadku migracji timbercode.pl na statyczną stronę generowaną przez Nuxt.js, ostylowanie strony czy przeniesienie treści postów zostawiłem na później, ponieważ spodziewałem się trudności w następujących obszarach:

  1. Wykrycie w procesie budowania wszystkich plików wpisów blogowych i zebranie ich w kolekcję, na podstawie której można wygenerować stronę z listą wpisów czy feed RSS wybranej kategorii.

  2. Konwersja wpisów z formatu kramdown na strony HTML.

  3. Przyjazność dla SEO, tzn. strona powinna być możliwa do zanalizowania przez crawlery i poprawnie zindeksowana w Google.

  4. Generowanie podstron dla kategorii, tagów, miesięcy, lat… Nie chciałbym tworzyć takich stron ręcznie, jeśli da się to zautomatyzować bazując na wszystkich kategoriach, tagach i datach występujących we wpisach.

  5. Generowanie feedów RSS dla kategorii i tagów (problem analogiczny do poprzedniego).

  6. Automatyczne publikowanie wpisów w przyszłości: dzisiaj dodaję commit do repozytorium, wpis widoczny jest dopiero jutro rano (a ja nie muszę skoro świt uruchamiać deploymentu zaktualizowanej strony).

Problem nie do przeskoczenia – przyszłe wpisy + RSS

Większość wymienionych powyżej problemów udało mi się rozwiązać: niektóre funkcjonalności można zaimplementować w bardzo prosty sposób dzięki cechom frameworka (tutaj np. pojawia się wyższość Nuxt.js nad czystym Vue.js pod kątem stron SEO-friendly), inne rozwiązałem za pomocą dodatkowych "haków" w kodzie (wykrywanie wpisów, I’m looking at you…). Jeszcze inne uprościłem – to, co uzyskiwałem poprzez zastosowanie kramdown zamiast markdown, mogę otrzymać za pomocą innych rozwiązań.

Pozostała jedna kwestia: wpisy z przyszłości. Dokładniej zaś wpisy z przyszłości w kontekście RSS. Jeśli chcę, aby wpis pojawił się samoistnie po minięciu określonej daty, muszę zapewnić dwie funkcjonalności:

  • strona musi pobrać aktualną datę po stronie użytkownika i na jej podstawie zdecydować czy wyświetlić wpis czy raczej komunikat „Page not found”,
  • RSS pobrany przed datą publikacji powinien nie zawierać przyszłego wpisu, zaś po zaplanowanym momencie już go uwzględniać

RSS jest serwowany w postaci pliku XML. Jeżeli nie implementuję własnej aplikacji serwerowej, lecz tworzę stronę statyczną, to jedynym sposobem na dostarczenie pliku XML jest wrzucenie go na serwer. To oznacza, że do momentu kolejnego deploymentu będzie tam „leżał” wciąż jeden i ten sam plik. Bez możliwości zmienienia w nim czegokolwiek. Dla odmiany podstrony HTML mogą być jak najbardziej dynamiczne na stronie statycznej. Czemu? Ponieważ tak naprawdę są one generowane przez JavaScript osadzony w jednym wspólnym statycznym index.html. Tak, całą "dynamiczność" SPA zapewnia routing, a Ty, czytelniku, oglądasz jedną i tę samą stronę. Tylko treść podmienia się w locie.

Być może powyższe spostrzeżenie jest dla Ciebie oczywiste, ale dla mnie, jak widać, nie było 🙂 Dlatego cieszę się, że zacząłem migrację od weryfikacji tego, co potencjalnie sprawi trudność i szybko przekonałem się, że mój plan technologicznie nie jest wykonalny.

Co dalej?

Skoro statycznie serwowana strona nie pozwala mi uzyskać jednej z funkcjonalności, którą chcę niedługo wprowadzić, to pozostaje jedno – serwować bloga z własnego serwera 🤓 Teraz nie uważam już tego rozwiązania za overkill, ponieważ mam konkretną potrzebę, której nie zaadresuję w inny sposób.

Co z kwestią opłat? Przecież nie chcę generować kosztów na etapie, gdy mój blog jest w fazie bardzo początkowego rozwoju… Otóż dzięki eksperymentom z AWS Lambda wiem już, że mogę skorzystać z jej potencjału i jednocześnie nie przekroczyć ograniczeń darmowego pakietu. Kod serwera i serwowanych stron osadzę w funkcji AWS Lambda (brzmi bez sensu? porozmawiajmy o tym, gdy już osiągnę to, co zaplanowałem 😉 ), a dostęp po HTTP wystawię za pomocą Amazon API Gateway. Wszystko w pełni zautomatyzowane (zero wyklikiwania konfiguracji na AWS) dzięki świetnemu narzędziu, jakim jest claudia.js 🙂

Taki jest mój zaktualizowany plan na rozwój timbercode.pl. Jego realizację możesz obserwować na branchu server 🙂