Lambda + Slack = health-check #1 — konfiguracja

25 marca 2017

Być może słyszałeś o AWS Lambda i chciałbyś zobaczyć, jak z tej usługi skorzystać, ale przerażają Cię zawiłości konfiguracji AWS. A może jesteś ciekaw, jak wygląda pisanie i deployment funkcji przy podejściu Serverless Architecture. Tak czy siak dobrze trafiłeś 🙂

Chcę Ci pokazać:

Po przeczytaniu tego wpisu będziesz umiał utworzyć funkcję na AWS Lambda, której ręczne uruchomienie spowoduje wysłanie wiadomości na kanał Slacka.

Na potrzeby tego i kolejnych wpisów przygotowałem projekt lambda-slack-example, zawierający opisywany tutaj kod i pomocnicze skrypty.

Kasa, kasa, kasa…

Na wstępie chciałbym podkreślić jeszcze jedną bardzo istotną kwestię: to, co opiszę jest w pełni darmowe! Jak to możliwe?

 • Slack jest darmowy w podstawowym wykorzystaniu (np. z ograniczoną historią wiadomości),
 • AWS Lambda też jest darmowa. Otóż w ramach darmowego planu nieograniczonego czasowo dostajesz 1 milion wywołań Twojej funkcji oraz ponad 3 miliony sekund czasu wykonania tejże. W miesiącu jest mniej niż 45 tysięcy minut, a to oznacza, że nawet gdyby Twój health-check wykonywał się co minutę i trwał minutę, to limitów nie przekroczysz (oczywiście jeśli chcesz posiadać kilka funkcji, to dobrą praktyką będzie określenie znacznie niższego limitu czasu wykonania 😜 ). Szczegóły dostępne są na stronie AWS Free Tier

Konfiguracja Slacka

Zacznijmy więc od tego, co proste i przyjemne, czyli od skonfigurowania webhooka na Slacku. Załóżmy, że masz wszelkie uprawnienia do tego, aby dodawać integracje.

 1. Utwórz kanał, na który chcesz, aby były wysyłane wiadomości, np. #hello-from-lambda.

 2. Z menu Twojego teamu wybierz „Apps & integrations”. Zostaniesz przeniesiony na stronę, na której można wybierać aplikacje i integracje do skonfigurowania na Slacku. Aplikacje i integracje w menu teamu na Slacku

 3. Znajdź integrację „Incoming WebHooks” i wybierz „Add Configuration”: Wyszukiwanie aplikacji "Incoming WebHooks"

 4. Jako „Post to Channel” wskaż ten kanał, który utworzyłeś na początku, np. #hello-from-lambda. Kliknij „Add Incoming WebHooks integration”

 5. W tym momencie trafiasz na stronę utworzonej przez Ciebie integracji. Jest na niej niejedna przydatna informacja, wiele do dostosowania (np. nazwa bota na Slacku i jego ikona), ale w tym momencie wystarczy nam „Webhook URL”. Jest to adres, pod który możesz wykonywać zapytania HTTP, aby tworzyć wpisy na Slacku. Nie powinieneś udostępnia nigdzie tego webhooka, ponieważ jednym z jego elementów jest token autentykacyjny – posiadanie samego tylko adresu wystarczy, aby wysyłać dowolne wiadomości na Twój komunikator.

 6. Sprawdź, czy działa wysyłanie wiadomości na Slacka za pomocą uzyskanego webhooka (poniżej przykładowy URL). W tym celu możesz skorzystać z narzędzia curl:

  $ curl \
     -X POST \
     -H 'Content-Type: application/json' \
     --data '{ "text": "Hello!" }' \
     https://hooks.slack.com/services/T12345678/B98765432/12346578hgfedcba87654321
  

Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, na Slacku zobaczysz wiadomość Hello! 🤓

Wiadomość dostarczona na Slacka

Konfiguracja AWS

Teraz czas na tę bardziej skomplikowaną część… choć też powinno obyć się bez większych trudności. Tak naprawdę to kroków jest niewiele i są proste, o ile wiesz, czego nie konfigurować oraz nie zgubisz się w interfejsie AWS 😉

 1. W webowej konsoli AWS przejdź do AWS Lambda (link dla regionu eu-central-1) i kliknij w „Get Started Now”. W ten sposób znajdziesz się na stronie tworzenia Twojej pierwszej funkcji. W przypadku kolejnej funkcji proces wygląda inaczej: link prowadzi Cię na dashboard AWS Lambda, gdzie klikasz w „Create a Lambda function”.

 2. Jako blueprint wybierz „Blank Function”. Na tym etapie nie potrzebujemy „gotowca”. Wybór "Blank Function" jako blueprint dla funkcji AWS Lambda

 3. Na stronie „Configure triggers” przejdź dalej bez wybierania żadnego triggera. Swoja pierwszą funkcję będziesz uruchamiał ręcznie.

 4. Na kolejnej stronie podaj nazwę swojej „lambdy”, np. hello-to-slack, a jako „runtime” wskaż Node.js 6.10. Pozostaw przykładowy kod funkcji. Poniżej wybierz „Create new role from template(s)” jako rolę i nadaj nazwę nowej roli, np. hello-to-slack-executor.

 5. Przejdź do końca konfiguracji, aż znajdziesz się na ekranie utworzonej funkcji. Kliknij w przycisk „Test”, aby sprawdzić, że przykładowy kod wykonuje się poprawnie. Za pierwszą próbą przetestowania funkcji zostaniesz zapytany o to, jaki event ma być wysłany do funkcji jako dane wejściowe. W przypadku naszej prostej notyfikacji na Slacka nie będzie to miało znaczenia, dlatego możesz zatwierdzić domyślnie wybrany szablon „Hello World”. Kliknij „Save and test”, aby zatwierdzić wybór eventu i przetestować funkcję.

 6. Jeśli wykonanie funkcji przebiegnie bez problemu, Twój ekran będzie wyglądał mniej więcej tak: Udane wykonanie przykładowej funkcji na AWS Lambda

 7. Teraz usuń kod przykładowej funkcji i wstaw, która wysyła wiadomość na Slacka. W tym celu wklej kod z pliku step-1/hello-to-slack.lambda.js. Następnie pod edytorem kodu znajdź sekcję, w której ustawia się zmienne środowiskowe. Tam zdefiniuj zmienną SLACK_WEBHOOK, której wartością jest URL Twojego slackowego webhooka.

 8. Kliknij „Test”, aby sprawdzić działanie funkcji.

Jeśli nic się po drodze nie zepsuło, zobaczysz taką wiadomość na swoim Slacku: Wiadomość z Lambdy dostarczona na Slacka

Co dalej?

Teraz, gdy umiesz już wysłać wiadomość na Slacka za pomocą funkcji AWS Lambda, mogę pokazać Ci, jak dodać do zestawu periodyczny health-check wybranego serwisu. O tym opowiem w kolejnym wpisie z serii 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim, jak tylko się pojawi, możesz wykorzystać kanał RSS serii